BALON NEDİR?

BALON HAKKINDA

BALON NEDİR?

Latex balon (Lateks balon), geçmişte çocukların oynadığı bir oyuncağın ötesine geçemeyen balon, günümüzde daha çok reklam, tanıtım amacıyla kullanılmaktadır. Balon, daha genel bir kavram olduğundan, yaygın olarak lateks balon denmektedir, adını hammaddesi olan lateksten almaktadır. Lateks, kauçuk ağacından elde edilir ve doğa dostudur, belli kimyasallarla birleştirilerek balona dönüştürülür. Balon doğaya çabuk karışır ve çevre kirliliğine yol açmaz. Amacınız tanıtım, görünürlük ve marka bilinirliğinizi maksimum kılmaksa son derece etkili bir yöntemdir. Bir çok boyut ve renkte, standart ve metalik olarak balon üretimi yapılmaktadır.

Balon ; oyuncak, reklam, tanıtım, süsleme gibi sektörlerde kullanılan etkili bir araçtır. Çeşitli renk ve ölçülerde üretimi yapılan balon, son derece uygun ve etkili bir reklam-tanıtım yöntemidir.

BALON TÜRLERİ

Balon, türüne ve kullanım alanına göre çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Dekorasyon amacıyla kullanılan balonları (lateks balon); Dekorasyon balonu ve baskılı balon şeklinde iki ana grupta toplamamız mümkündür.

Bu balonların metalik ve standart renkleri ile üretimi yapılmaktadır. İstenilen balon türü istenilen renk ve boyutta yapılabilir.

12" balon, punch balon, kalp balon, reklam balonu, dekorasyon balonu.

BALON BOYUTLARI

Balon, boyutları bakımından oldukça çeşitlidir. Büyüklükleri inç ('') olarak ifade edilir. Baskılı balonda 12'' ve üzeri kullanılmaktadır. Kullanılan balon boyutuyla orantılı olarak balon üzerindeki logo büyüklüğü , doğru orantılı değişmektedir.

Yuvarlak balon, en yaygın kullanılandır. üzerine baskı uygulanabilmesinden ve süslemede daha profesyonel görselliğe sahip olması sebebiyle yuvarlak balon tercih sebebidir. Bunun yanında şekilli balonların da üretilmesi mümkündür. şekilli balonlardan sadece kalp balonun üretimini yapmaktayız.

BALON YÜZEY-RENK TERCİHLERİ

Balon yüzeyi, baskılı balonlarda maliyeti oluşturan unsurlardan biridir. Fiyatlandırma, seçilen alternatiflere göre değerlendirilir. Tercih edilebilecek balon baskı uygulamaları aşağıda belirtilmiştir.
Balonun tek ya da çift yüzeyine tek renk baskı,
Balonun tek yüzüne 2 renk / 3 renk / 4 renk baskı, diğer yüzüne tek renk baskı uygulaması.

BALON RENKLERİ

Balon renkleri, yapılacak olan baskıda balon renk seçenekleri isteğinize bağlıdır. Seçmiş olduğunuz baskı rengine uygun olan balon renklerini tercih edebilirsiniz. İstenen logo, slogan vs. iletilerin rengine göre (balon baskı rengi) baskıyı üzerinde güzel ve net gösterebilecek balon renklerini tercih edebilir, bu konuda müşteri temsilcilerimizden fikir alabilirsiniz. Balon baskı rengi sabit kalma koşuluyla, tercih edilen balon renklerinin değişmesi fiyatı etkilememektedir.

BASKILI BALON FİYATI

Baskılı balon fiyatları, tercih yapılacak olan alternatiflere göre hesaplanır. Balonun miktarı, balon boyutu, balon yüzey sayısı, baskı renk sayısı , standart ve metalik renk gibi alternatif seçimler balon fiyatlarını etkilemektedir. Fiyat hesaplama modülümüz fiyatı oluşturan unsurlar konusunda fikir verecektir. Modül 25 bin' e kadar tanımlıdır, 25 bin ve üstü adetler için teklif alınız.

BASKI BALONU VE BALON BASKISI

Baskı balonu, üzerine baskı yapılan, baskının yapılmasına fiziksel ve kimyasal olarak uygun olan balon türüdür. Dekorasyon balonlarına göre belli özellikleriyle farklıdır ve bu fark üretim hattı kaynaklıdır.

Balon baskısı, Firmamızın mevcut baskı makinelerinde tüm komplike baskı uygulamaları yapılabilmektedir. Her yıl baskı departmanında yaptığımız revize- moderizasyon çalışmalarıyla miktar ve verimliliği arttırmaktayız. Baskı uygulaması 12'', Kalp balon , Punch balon , Jumbo balon çeşitlerine uygulanabilmektedir. Çoğunlukla 12'' balonlar tercih edilmektedir.

DEKORASYON BALONU

Dekorasyon balonu (baskısız balon), genellikle açılışlarda süsleme amaçlı kullanılan balon türüdür. süsleme balon, açılış balonu şeklinde de tabir edilmektedir. Dikkat çekilebilirlik, tanıtım, görsel iletişim, promosyon gibi amaçları maksimum derecede sağlar. Açılış organizasyonlarında vazgeçilmezlerdendir. Açılışlarda kullanılan balon baskılı olabileceği gibi ; sadece baskısız balonlardan da oluşturulabilir.

UÇAN BALON

Uçan balon, balonun havadan daha hafif gazlarla şişirilmesi suretiyle oluşturulur. Yaygın olarak helyum gazı kullanılır, bu sebeple helyum balon da denmektedir. Kullanılan gaz helyum ise herhangi bir tehlike arzetmez. Uçan balon fiyatları, kullanılan gaza, balonun boyut ve büyüklüğüne göre değişmektedir.

BALON ŞİŞİRME MAKİNASI

Balon şişirme makinası; balon pompası ve balon kompresörü olarak da adlandırılmaktadır. Standart bir hava kompresörünün bu sektöre uyarlanmış şeklidir. Elektrikle çalışır, yüksek miktardaki balonları şişirmek, balon kompresörü ile mümkündür. Değişik büyüklük ve kalitede bulmak mümkündür. Amatör ve profesyonel olmak üzere iki farklı balon kompresörünün satışını yapmaktayız.

SÜNNET, DOĞUM GÜNÜ, SEVGİLİLER GÜNÜ VE DÜĞÜN ORGANİZASYONLARI

Özel günlere özel siparişler : sünnet , doğum günü, sevgililer günü, evlilik gibi özel günlerinizde resimlerle birlikte iletinizin de ( evleniyoruz, iyi ki doğdun, maşallah.. gibi) baskısının yapılmasını isteyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken basılmasını istediğini resmi ve iletinizi bildirmek. Yapılan çalışma sizlere gönderilir, onayınıza sunulur ve istediğiniz balon ve istediğiniz renge uygulanır.(kalp balon, jumbo balon, punch balon, nazar baskılı balon). Sünnet süsleme ve sünnet organizasyonlarında nazar balon diye de isimlendirilen nazar baskılı balon kullanılmaktadır.

BALON BASKI RENGİ

Balon baskı rengi, baskılı balonlarda maliyeti oluşturan diğer unsurlardan biridir. Baskı yapılması istenen sembol, slogan, adres vs bilgilerin renk sayısı ile ilişkilidir. Çoğu zaman baskı renk sayısı, balon renkleri ile karıştırılmaktadır. Baskılı balon fiyatlandırmasında balon renklerinin sayısı değil, baskının renk sayısı etkendir.

TERS BASKI-DÜZ BASKI NEDİR?

Ters baskı - düz baskı, çoğunlukla jumbo ve punch balonlar için kullanılan bir terimdir. Zaman zaman 12'' balonlara da uygulanır. Kullanılacak olan baskılı balon bir yere asılmak suretiyle kullanılacaksa yapılması gereken ters baskıdır. Balonun helyum gazı ile kullanılması amaçlanıyorsa düz baskı tercih edilmelidir. Kısaca kullanım isteğine göre logonun düz görünmesi amacıyla yapılan, baskı yön farklılaştırılmasıdır.

BALON ÇUBUĞU

Balon çubuğu (balon sapı), balonların dağıtılabilirliğine olanak sağlayan, plastikten yapılan ; esnek çubuktur. Balonların dağıtılabilmesi için vazgeçilmez bir üründür. Balon çubuğu sayesinde yapılan baskının görünürlüğü maksimuma çıkacaktır.

HELYUM GAZI

Helyum gazı, en hafif ikinci gazdır. Soygaz olduğundan tepkimeye girmez, yanıcı parlayıcı bir gaz değildir. Geçmişte uçan balonlarda, en hafif gaz olan hidrojen kullanılmaktaydı ama hidrojen yanıcı bir madde olduğu için, günümüzde hidrojen yerine helyum gazı kullanılmaktadır. Uçan balonun havada kalma süresi balon boyutuna ve kullanılan gazın spesifikasyonlarına göre değişmektedir.

GROSA BALON

Grosa balon, paket içerisinde 100 adet olarak sunulan, 6A - 9A- 14A - 16A şeklinde boyutlarına göre sınıflandırılan ve diğer balonlara göre ince olan balon türüdür. süsleme amaçlı kullanılmamaktadır. Marketlerde - bakkallarda tane olarak satılan balon türü diyebiliriz.

© 2020 Atom Balon, Tüm hakları gizlidir